Klíště a návratná horečka

Klíště obecné, kromě borelií způsobujících Lymeskou boreliózu, přenáší také druh Borrelia miyamotoi, který způsobuje onemocnění podobné návratné horečce. Toto onemocnění není vyšetřením krve na Lymeskou boreliózu zachyceno. Průkaz tohoto nebezpečného patogenu nabízíme nyní jako "Doplňkové vyšetrenie".

Borrelia miyamotoi je jediný druh borelií způsobujících onemocnění podobné návratné horečce, přenášený v Evropě klíštětem obecným (Ixodes ricinus a scapularis). Toto onemocnění je dobře známo v USA, kde je přenášeno hlavně klíšťáky z čeledi Argasidae, avšak v poslední době bylo již diagnostikováno i v Evropě. Jedná se tedy o nové onemocnění, před kterým se musíme mít v Evropě na pozoru. Ostatní běžně se vyskytující borelie způsobují Lymeskou boreliózu, která má zcela jiné klinické příznaky než onemocnění způsobené B. miyamotoi. K přenosu B.miyamotoi z klíšťat na hostitele stačí kratší doba sání než u ostatních druhů borelií.

Překvapivý je poměrně častý výskyt B. miyamotoi v klíšťatech na území ČR. Při vývoji diagnostiky tohoto druhu jsme z klíšťat pozitivních na borelie potvrdili 18% zastoupení Borrelia miyamotoi. To znamená, že u každého pátého pozitivního klíštěte na borelie je vysoká pravděpodobnost přítomnosti druhu B.miyamotoi. Analyzovaná klíšťata přitom pocházejí z území celé ČR, takže se nejedná o náhodný lokální výskyt.

Nejčastějšími projevy onemocnění způsobeného druhem Borrelia miyamotoi jsou horečky, zimnice a bolesti hlavy. Nástup onemocnění je rychlejší a akutnější než v případě Lymeské boreliózy. Příznaky se mohou objevit mezi 2.-9. dnem od přisátí klíštěte a horečka se může opakovaně vracet. Mohou se přidat i bolesti svalů a kloubů, únava a nevolnost. U starších a imunokompromitovaných pacientů se může objevit i meningoencefalitida. Laboratorní vyšetření pacientů prokazují snížení počtu bílých krvinek, krevních destiček a zvýšení hladin jaterních enzymů, což může vést k záměně s onemocněním lidskou granulocytární ehrlichiózou.

Častý výskyt tohoto patogenu v ČR může souviset s řadou patogenních stavů, u kterých nebyl definitivně stanoven původce. Borrelia miyamotoi může být také zodpovědná za  soubor příznaků, které u lidí přetrvávají roky po přisátí klíštěte a jsou definovány jako tzv. perzistentní polymorfický syndrom po přisátí klíštěte. Jedná se o soubor klinických příznaků, které přetrvávají i několik let. Mezi projevy patří celková tělesná slabost, závratě, bolesti kloubů, poruchy spánku a další neurologické poruchy.

Nemoc je dobře léčitelná antibiotiky, nejčastěji se používá doxycyclin (orálně) či ceftriaxon (intravenózně u klinicky závažnějších případů). U dětí a těhotných pak amoxicilin s klavulanátem.

 

Více o nemoci a odkazy na odbornou literaturu.

0 príspevkov v diskuzi

Načítavam komentáre...

Váš komentár

6 dôvodov, prečo sa s kliešťami obrátiť na nás

3 dni
Najrýchlejší v SR
8 ochorení
Najkomplexnejšia analýza
96%
Najspoľahlivejšia metóda
18 000 vyšetrení
Najviac skúseností
24/7
Nonstop podpora

a ďalšie
Nadštandardné služby
+420 724 731 832 nebo
+420 380 120 427 (24 hodín denne)
laboratorium@kliest.eu
Protean s.r.o.
Dolní 2102/2 (Státní veterinání ústav)
370 04 České Budějovice
IČ: 28089421